Menu Zamknij

JAK ZAŁOŻYĆ W NIEMCZECH SKLEP INTERNETOWY I ROZLICZAĆ PODATKI

ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

 

XXI wiek należy do Internetu. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku mówiono, że: „Sprzedaż wysyłkowa nie ma przyszłości, klienci lubią wychodzić z domu na zakupy i wybrzydzać”. Dziś wiemy, że do  Internetu przeniosły się nasze znajomości, muzyka, książki i wreszcie nasze zakupy. E-handel zmienia oblicze współczesnego klienta. Przez internet kupujemy wszystko od żywności przez ubrania po wakacje. Jeżeli masz produkt, z którym chciałbyś wejść na szeroki europejski rynek, proponujemy zacznij od założenia sklepu internetowego w Niemczech lub sprzedaży poprzez Amazon czy e-bay. W Niemczech 10 największych marketplaców, typu Amazon czy eBay, generuje około jedną trzecią wszystkich obrotów w kanale e-commerce. Jak to zrobić z sukcesem i bez zbędnych formalności ?

Kto może założyć sklep internetowy w Niemczech

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: każdy. Ale… no właśnie, ale osoba, która myśli o sukcesie handlowym przede wszystkim powinna mieć konkurencyjną ofertę do już istniejącej – a więc coś odkrywczego, innowacyjnego, zaskakującego co po wstępnych badaniach rynku znajdzie nabywcę. Można też zakładając sklep internetowy wyjść z alternatywnego założenia: niech nasza oferta będzie jak najbardziej zróżnicowana na początek, tak by potencjalni klienci mieli szeroki wybór do oferowanych przez nas towarów. Z czasem gdy nasz sklep zacznie osiągać przychody i zobaczymy, które towary cieszą się największą popularnością skupić się na wąskiej specjalizacji. Zawsze pamiętajmy, że najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jest cena, na drugim miejscu są niskie koszty dostawy. Nasz produkt zatem musi być w konkurencyjnej cenie z możliwie niższą od konkurencji ceną dostawy towaru do Klienta.

Aby założyć sklep internetowy w Niemczech oprócz konkurencyjnego produktu powinieneś znaleźć lokalny kanał dostępu do Klientów. Niemcy lubią kupować w swoich sklepach. Lubią płacić w swojej walucie – ale zapewnij im możliwość płacenia w kilku najbardziej popularnych walutach. Istotne jest by klient mógł płacić mając do wyboru różne formy płatności: przelew, karta kredytowa czy szybki system płatności typu Pay-pal. Strona Twojego sklepu musi być nowoczesna i przyciągająca nie tylko pod względem produktu, grafiki ale i obsługi. Musi być szybka i mieć intuicyjne oprogramowanie. Zdecyduj się też na współpracę z niemieckimi firmami kurierskimi do których lokalni Klienci mają zaufanie.

 

 

Wymogi formalne dla założenia sklepu internetowego w Niemczech

Po zorganizowaniu strony technicznej i asortymentowej Twojego e-sklepu czas na dopełnienie formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Niemczech. Tak – Twój sklep internetowy musi być zarejestrowany jak działalność gospodarcza na terenie Niemiec – pozwoli Ci to nie tylko na legalną działalność ale przyniesie korzyści w postaci odliczeń podatkowych, ulg, zasiłków do jakich ma prawo niemiecki przedsiębiorca czy nawet pozyskania dofinansowania na start Twojej działalności w Niemczech. Twoja witryna e-commerce winna zostać zarejestrowana w niemieckim urzędzie gminnym gdzie zostanie wydane Ci zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej w Niemczech. Do założenia własnej działalności gospodarczej – zapewne będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza tzw. gewerbe, którą wybiera większość Polaków rejestrujących firmy Niemczech potrzebne będzie skompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosku i złożenie go w urzędzie.

Do założenia firmy w Niemczech potrzebujemy:

  • dowód osobisty lub paszport lub dwustronna kopia dowodu osobistego
  • pełnomocnictwo w języku niemieckim, jeżeli założenie firmy zlecimy np. agencji pośrednictwa Carebiuro.de
  • wskazać adres, pod którym będzie zarejestrowana firma lub skorzystać z usługi Carebiuro.de polegającej na użyczeniu adresu zameldowania, w ten sposób pozyskany adres będzie nam służyć jako siedziba firmy, gdzie będzie np. przesyłana korespondencja urzędowa

Pamiętaj, że choć do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej w Niemczech nie jest konieczny niemiecki adres zameldowania, lecz bez niego nie staniesz się niemieckim podatnikiem, co oznacza, że stracisz szansę na przysługujące Ci zwolnienia podatkowe, do których mają prawo osoby zameldowane w Niemczech.

Z dokumentami i wypełnionym wnioskiem udajemy się do urzędu gminy odpowiedniego dla miejsca naszego zameldowania. Możemy – w przypadku gdy nie mamy czasu, wiedzy, znajomości języka – zlecić tę usługę specjalistom z agencji Carebiuro.de. Nasza agencja zajmuje się od lat pośrednictwem i obsługą polskich, nowopowstających i działających już podmiotów gospodarczych w Niemczech. Koszt niewielki, a pewność, że firma będzie prawidłowo zarejestrowana.

Prowadzenie firmy handlowej w Niemczech – księgowość i podatki

Masz już zarejestrowaną firmę, kolej na rejestrację numeru podatnika w Niemczech. Ten będzie Ci niezbędny w momencie składania deklaracji podatkowych i ich rozliczania. Pamiętaj, że możesz też w momencie rejestrowania firmy zdecydować, czy chcesz od samego początku zostać płatnikiem VAT.

Wszelkie wątpliwości, związane z prowadzeniem księgowości i rozliczaniem podatków wyjaśnisz w agencji Carebiuro.de Znajdziesz tu kilkuosobowy zespół wykwalifikowanych księgowych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie na niemieckim rynku. Niemiecki podatki nie mają przed nami tajemnic. Skorzystaj –to się opłaca.

Jakie usługi księgowo-podatkowe zapewnia Carebiuro.de:

  • prowadzenie bieżącej księgowości
  • odliczanie kosztów prowadzenia działalności w celu maksymalizacji zysku
  • kontakty w imieniu Twojej firmy z urzędem fiskalnym
  • bieżąca interpretacja przepisów i ich dopasowanie do prowadzonej działalności
  • optymalizacja podatkowa – płacisz niższe podatki z Carebiuro.de
  • administracja Twojej firmy

Zachęcamy serdecznie do kontaktu z zespołem Carebiuro.de – działamy w Niemczech od wielu lat, specjalizując się w czynnej obsłudze polskich podmiotów gospodarczych działających na terenie tego kraju. Setki zadowolonych Klientów nie mogą się mylić, dołącz do nich już dziś. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje z naszym zespołem księgowym.