Menu Zamknij

FIRMA W NIEMCZECH – OBOWIĄZEK UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

FIRMA W NIEMCZECH A OBOWIĄZEK UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

EuroKV – 30€ Ubezpieczenie zdrowotne

Prowadzenie firmy w Niemczech to cel wielu naszych rodaków zmęczonych niskimi płacami w Polsce. Otwarcie i prowadzenie firmy za granicą to szansa nie tylko na zdobycie doświadczenia i poszerzenie horyzontów ale przede wszystkim na polepszenie sytuacji finansowej i podniesienie standardu życia. Dlatego od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej i stała się jej pełnoprawnym członkiem zdobywając możliwość swobodnego przemieszczania się i prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnym kraju europejskim tysiące Polaków emigrują za granicę i pracują legalnie lub prowadzą własne firmy. Naturalnym, najbardziej popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków są od lat niezmiennie Niemcy. Sprzyjają temu nie tylko korzystne, w porównaniu z polskimi warunkami, zarobki, ale i profity jakie gwarantuje niemiecki rząd wszystkim cudzoziemcom, którzy decydują się na dłuższy okres zamieszkać i pracować w Niemczech. To co szczególnie przyciąga Polaków do Niemiec to wysoka kwota wolna od podatku, zwrot podatku, ulgi, zapomogi, zasiłki, możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem pozostającym w kraju to tylko nieliczne pożytki, jakimi niemiecki rząd zachęca Polaków do pracy i mieszkania za granicą.

Jakie formalności przy starcie firmy w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, tak w Niemczech każdy przedsiębiorca musi dopełnić szeregu formalności urzędowych w celu zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Są to m.in.:

 • zameldowanie
 • rejestracja firmy w urzędzie gminy
 • założenie konta bankowego
 • pozyskanie ubezpieczenia zdrowotnego

Każda osoba, która zamierza prowadzić własną działalność gospodarczą np. typu gewerbe – jednoosobową firmę, winna posiadać w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek posiadania ubezpieczenia został wprowadzony ustawą w 2009 i jest narzucony wszystkim osobom, które mieszkają i są zameldowane na terenie Niemiec. Dotyczy to tak rdzennych mieszkańców Niemiec jak i wszystkich cudzoziemców tam przebywających i prowadzących firmy.

Rejestracja własnej firmy w Niemczech oprócz zapewnienia nam stałych wysokich dochodów pozwala nam nie tylko na legalny pobyt i pracę w Niemczech ale daje liczne przywileje niemieckiego systemu podatkowego, zarezerwowane tylko dla osób zarejestrowanych. Ulgi finansowe, zasiłki na dzieci, wysoka kwota wolna od podatku czy możliwość rozliczania się z małżonkiem to tylko niektóre zalety, które powodują, że osoba pracująca legalnie może liczyć na wynagrodzenie o 20-30 % wyższe niż w przypadku osób pracujących „na czarno”.

Prowadzenie własnej firmy narzuca na jej właściciela pewne obowiązki a jednym z najważniejszych jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego wykupione w niemieckiej kasie chorych. Pamiętaj ! nie opłacaj podwójnie ubezpieczenia w ZUS-ie i w niemieckiej kasie chorych. To bezcelowe. Zasada jest jedna – tam gdzie mieszkasz, gdzie jesteś zameldowany tam płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech

W Niemczech mamy do wyboru 2 rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego: państwowe – oferowane przez kasę państwową (ustawowe) oraz prywatne oferowane przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Decyzja o wyborze ubezpieczenia jest niezwykle istotna ze względu na warunki jakie oferują kasy chorych w Niemczech. Każda osoba ubezpieczona otrzymuje w Niemczech swój numer ubezpieczeniowy i kartę ubezpieczeniową. Jest to dla pracowników służby zdrowia dokument uprawniający do otrzymywania świadczeń medycznych w Niemczech, równoznaczny z polską książeczką zdrowia lub RMUA.

Ubezpieczenie w państwowej niemieckiej kasie chorych

Ubezpieczenie państwowe jest dostępne dla osób prowadzących w Niemczech legalną, zarejestrowaną  działalność gospdoarczą Składka ubezpieczeniowa jest obliczana od dochodu, o którym informację do kasy chorych przekazuje niemiecki urząd skarbowy. Rozliczenie z kasą chorych odbywa się bez naszego pośrednictwa. Ważne – ubezpieczenie państwowe jest możliwe do przystąpienia tylko w momencie gdy wcześniej byliśmy ubezpieczeni w polskim ZUS-ie i jesteśmy w stanie to udokumentować. Jest to więc swego rodzaju kontynuacja ubezpieczenia z Polski.

Cechy ubezpieczenie państwowego

 • składka uzależniona od wysokości dochodów
 • identyczny zakres świadczeń zdrowotnych dla wszystkich ubezpieczonych
 • możliwość ubezpieczenia rodzinyw ramach naszej polisy
 • konieczność dopłat do leczenia, nie zapewnia bezpłatnego transportu chorego do Polski

Ubezpieczenie  w prywatnej niemieckiej kasie chorych

W przypadku prywatnego ubezpieczenia w Niemczech składki ustalane są indywidualnie na podstawie wieku, płci, stanu zdrowia i zakresu ubezpieczenia, co powoduje, że mogą się okazać niższe niż w państwowej kasie chorych Koszty leczenia są refundowane, tzn. otrzymany w gabinecie lekarskim rachunek przekazuje się firmie ubezpieczeniowej.

Cechy ubezpieczenia prywatnego

 • składka uzależniona od wieku i stanu zdrowia i osobistych preferencji dotyczących zakresu ubezpieczenia
 • szeroki, komfortowy dostęp do wysokiej klasy ośrodków medycznych i specjalistów
 • pokrywa wszystkie określone polisą zdarzenia medyczne w tym transport chorego do Polski

Brak ubezpieczenia w Niemczech – konsekwencje

Brak ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech grozi nie tylko wysokimi kosztami leczenia, które należy ponieść własnej kieszeni w przypadku choroby czy wypadku lecz utratą statusu legalności pobytu w Niemczech. Zollamt – służby celne niemieckie, urząd ds. cudzoziemców stale kontrolują polskich przedsiębiorców pod kątem posiadania aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli takiego nie posiadasz grozi Ci nie tylko utrata legalności firmy ale nawet wydalenie z terenu Niemiec i zakaz pracy w przyszłości.

Jeżeli szukasz niedrogiego ubezpieczenia zdrowotnego n czas prowadzenia działalności w Niemczech koniecznie skonsultuj się z doradcą ubezpieczeniowym euroKV.de Doradzimy Ci wybór najtrafniejszego ubezpieczenia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nasz zespół doradców ubezpieczeniowych nie tylko wyjaśni wszelkie wątpliwości związane z ubezpieczeniami dla osób pracujących czy prowadzących firmę ale i zajmie się przygotowaniem oferty oraz zawarciem umowy na niezbędne ubezpieczenie.

Mając na uwadze szerokość zagadnień związanych z ubezpieczeniami w Niemczech radzimy bezpłatne konsultacje z doradcami ubezpieczeniowymi euroKV.de Nasi doradcy nie tylko udzielą Ci wyczerpujących informacji związanych z każdym aspektem ubezpieczeń w Niemczech ale przedstawią Ci oferty ubezpieczenia skrojone na miarę Twoich potrzeb. Razem przeanalizujemy Twoją sytuację zawodową, rodzinną i finansową i dobierzemy najlepsze i najtańsze z możliwych ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec. Już dzisiaj zapraszamy do skorzystania z pełnego wsparcia merytorycznego w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez kancelarię euroKV.de.