Menu Zamknij

Klasy podatkowe do rozliczenia w Niemczech

ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

KLASY PODATKOWE W NIEMCZECH – ROZLICZENIA PODATOWE

Polacy coraz częściej wybierają Niemcy jako kierunek emigracji zarobkowej wyjeżdżając tam na miesiąc, kilka miesięcy a nawet na lata. Legalne zatrudnienie czy prowadzenie własnej firmy jest tu korzystne nie tylko ze względu na wysokość zarobków ale liczne korzyści finansowe jakie oferuje Polakom niemiecki system finansowy. Dzięki zarejestrowanej tutaj firmie nie tylko zarabiasz legalnie pieniądze ale regulując podatki korzystasz z odliczeń, ulg, wysokiej kwoty wolnej od podatku czy zwrotu podatku na koniec roku rozliczeniowego. Poprawnie wypełniona deklaracja podatkowa wraz z uwzględnieniem wszystkich ulg to gwarancja odzyskania naprawdę dużych pieniędzy.

ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
rejestracja firmy w Niemczech

Kto ma obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego w Niemczech?

Twój stan cywilny oraz potomstwo to główne przesłanki do zapisania Cię do klasy podatkowej przez niemiecki urząd. Ustawodawca pozwala nie tylko na zmianę klasy podatkowej jeżeli wystąpią przesłanki, że rozliczenie w innej może nam przynieść korzyści lecz także na łączenie tych klas np. przez małżonków. Szczodrość systemu niemieckiego jest w tym względzie ze wszech miar chwalebna. Zgodnie z ustawą podatkową obowiązek regulowania zaliczek na podatek dochodowy i/lub składania rocznego zeznania podatkowego ( deklaracji podatkowej ) ciąży na osobach, które:

  • prowadzą działalność gospodarczą
  • uzyskują dochody z więcej niż 1 źródła zarobkowania
  • wysokość dochodu wyższa od kwoty wolnej od podatku, a podatek nie został odprowadzony do urzędu skarbowego
  • mają dochody wyższe niż 410 € nawet jeżeli był to zasiłek rodzinny czy zasiłek dla bezrobotnych
  • są rozwiedzione lub jedno z małżonków zmarło w danym roku podatkowym
  • emeryci i renciści

W przypadku rozliczania podatków w Niemczech najważniejsze są:

  • przypisanie do właściwej klasy podatkowej ( jest ich 6 ) od tego do jakiej klasy podatkowej zostaniemy zakwalifikowani przez niemiecki urząd skarbowy będziemy mieli możliwość sterowania wysokością należnego podatku – z reguły osoby stanu wolnego, rozwiedzione czy wdowcy płacą wyższe podatki, natomiast osoby pozostające w związkach, małżeństwa – zwłaszcza te z dziećmi płacą stosunkowo niższe podatki
  • odpisy od podatków – mają kardynalny wpływ na wysokość należnych podatków, by je zmniejszać należy w ciągu całego roku rozliczeniowego gromadzić dokumenty, które uwzględnimy w zeznaniu podatkowym

Klasy podatkowe w Niemczech

Niemiecki system podatkowy jest zróżnicowany od polskiego i zasadza się na 6 klasach podatkowych, do których przypisanie podatnika zależy głównie od jego statusu cywilnego. Klasy podatkowe to istotna niemieckiego systemu fiskalnego i prowadząc w Niemczech działalność czy pracując na etacie mamy obowiązek zastosowania się do jego reguł. Fiskus w Niemczech daje szerokie spectrum klasyfikacji obywateli i możliwości rozliczania się w zależności od sytuacji rodzinnej, statusu cywilnego czy statusu zawodowego podatnika. Reguluje to ustawa podatkowa, w oparciu o którą podatnicy mogą wybrać jedną z sześciu klas podatkowych:

I klasa podatkowa – osoby stanu wolnego, osoby rozwiedzione, wdowcy;

II klasa podatkowa – osoby samotnie wychowujące dziecko;

III klasa podatkowa – osoby mające na utrzymaniu bezrobotnego / nie osiągającego dochodów małżonka, daje możliwość łączenia z klasą V;

IV klasa podatkowa – małżonkowie pracujący razem w Niemczech i uzyskujący zbliżone dochody;

V klasa podatkowa – małżonkowie pracujący wspólnie w Niemczech, o znacznie zróżnicowanych dochodach;

VI klasa podatkowa – osoby pracujące minimum w 2 miejscach

Oprócz klas podatkowych które odgórnie określają poziom podatku należnego do niemieckiego fiskusa, podatnicy w ramach ww. klas mogą dodatkowo liczyć na liczne ulgi, zasiłki, a przede wszystkim kwotę wolną od podatku, która w Niemczech wynosi obecnie ponad 8000 € na osobę, a w przypadku małżeństwa czy związku partnerskiego rozliczającego się razem – kwota wolna od podatku wynosi ponad 16 tysięcy €.

Kiedy mogę zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Przede wszystkim dobra wiadomość – klasę podatkową możesz zmienić każdorazowo gdy uznasz to za stosowne i udowodnisz urzędowi skarbowemu, że nie jest to Twoja fanaberia, lecz u podstaw decyzji leżą formalne argumenty. Jeżeli wziąłeś ślub, rozwiodłeś się, zacząłeś nową pracę – wówczas możesz ubiegać się o zmianę klasy podatkowej w Niemczech. Zdarza się, że nawet w tak uporządkowanym systemie podatkowym jak niemiecki dochodzi do pomyłek – jeżeli zostałeś przypisany do niewłaściwej klasy podatkowej także możesz ją zmienić.

Jak korzystać na podatkach w Niemczech ?

Biegła znajomość systemu fiskalnego to podstawa dobrego rozliczenia podatków w Niemczech. Obserwując liczne zapytania, związane z podatkami w Niemczech czy dyskusje o tematyce podatkowej nasuwa się jeden wniosek. System podatkowy w Niemczech jest skomplikowany i bez pogłębionej fachowej wiedzy samodzielne rozliczenie podatków może sprawić wiele kłopotu i nie przynieść spodziewanych profitów. Warto zastanowić się, czy w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem nie jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. W kancelarii Carebiuro.de pracuje zespół, który zajmuje się tylko kwestiami podatkowymi polskich klientów pracujących czy prowadzących firmy w Niemczech. Jest to niezmiernie korzystne rozwiązanie, z którego korzystają rzesze naszych rodaków. Za niewielką zryczałtowaną miesięczną opłatą pozyskujecie Państwo pewność, że Wasze podatki są pod fachową opieką a korzyści płynące z niemieckiego systemu fiskalnego wykorzystane w maksymalny sposób.

Zapraszamy do współpracy z doradcami podatkowymi Carebiuro.de.