Menu Zamknij

POLSKA FIRMA BUDOWLANA REJESTRACJA DO VAT W NIEMCZECH

rejestracja VAT w Niemczech

Rejestracja firmy w Niemczech bez zameldowania

Coraz większa liczba polskich fachowców z zakresu budownictwa decyduje się na zmianę miejsca pracy wybierając Niemcy jako cel swojej kariery zawodowej. Polscy budowlańcy znani są w Niemczech od dziesięcioleci, a ich solidność, dokładność i oddanie pracy stało się wręcz przysłowiowe. Dlatego też każda para rąk do pracy w budowlance w Niemczech jest witana z radością. Czy będziesz pracować w niemieckiej firmie budowlanej na umowę, czy zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej – zdobędziesz na pewno nowe doświadczenie, zarobisz godne pieniądze za ciężką pracę i wykorzystasz możliwości jakie daje polskim budowlańcom niemiecka gospodarka, która od lat odczuwa niedobory fachowych sił w branży budowlanej.

Firma budowlana w Niemczech jak założyć

Wielu Polaków – fachowców branży budowlanej, idąc tropem dziesiątek tysięcy ich poprzedników przyjeżdża do Niemiec i zakłada własne firmy oferujące usługi remontowo-budowlane. Jest to decyzja ze wszech miar godna polecenia – dzięki prowadzeniu firmy budowlanej w Niemczech mamy szansę nie tylko rozwinąć swoje horyzonty zawodowe, pracować w międzynarodowym otoczeniu, ale przede wszystkim zmienić swoją sytuację finansową na znacznie lepszą w porównaniu z polską. Usługi budowlane wykonywane w Niemczech przez Polaków są nie tylko bardzo doceniane i chwalona jest ich jakość, ale możemy liczyć też na docenienie naszej pracy od strony finansowej. Dobry fachowiec w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie idące w tysiące euro miesięcznie i stałe zatrudnienie przy kolejnych projektach.

Ale po kolei – zacznijmy od założenia firmy budowlanej w Niemczech. Nawet jeżeli będziesz właścicielem i jedynym pracownikiem tej firmy czyli prowadził tzw. jednoosobową działalność gospodarczą gewerbe to musisz ją zarejestrować w Niemczech. Co jest potrzebne do założenia firmy w branży budowlanej w Niemczech? Podobnie jak w Polsce musisz mieć podstawowe dokumenty, a więc:

  • dowód osobisty lub dwustronną kopię dowodu, lub paszport
  • adres zameldowania dla firmy w Niemczech (nie musisz mieszkać na stałe w Niemczech, możesz przyjeżdżać z Polski tylko na realizację zleceń, lecz musisz mieć adres, pod którym będzie zameldowana Twoja firma za granicą) – jeżeli nie masz takiego możesz go pozyskać na zasadzie umowy użyczenia, którą jako usługę oferuje np. kancelaria wsparcia biznesowego Carebiuro.de,
  • członkostwo w izbie rzemieślniczej – jest to rodzaj pozwolenia na wykonywanie zawodów z branży budowlanej – wykonywanie niektórych zawodów tzw. rzemieślniczych wymaga posiadania szczególnych kwalifikacji potwierdzonych przez Izbę Rzemieślniczą. Są to m.in. murarz, dekarz, stolarz, instalator, budowniczy dróg. Polscy przedsiębiorcy muszą zgłosić chęć wykonywania danego zlecenia w Izbie Rzemieślniczej właściwej dla miejsca wykonywania zlecenia oraz wykazać, że właściciel firmy posiada odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie zawodowe w zawodzie,

Z kompletem dokumentów oraz wypełnionym wnioskiem należy udać się do urzędu gminy właściwego dla miejsca zameldowania celem rejestracji firmy. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie numeru identyfikacji podatkowej, który będzie nam potrzebny do rozliczania się z urzędem finansowym. I wreszcie ostatnia – wiele osób twierdzi, że kluczowa sprawa dla właściciela firmy budowlanej – ubezpieczenie zdrowotne oraz coraz bardziej popularne w tej branży ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czy wręcz ubezpieczenie naszej firmy w Niemczech. Te dwa ostatnie rodzaje ubezpieczenia ochronią nas przed błędami w sztuce budowlanej i zabezpieczą majątek firmy – narzędzia, sprzęty, pojazd służbowy od kradzieży czy awarii.

Rejestracja do VAT firmy budowlanej w Niemczech Rejestracja podatku w Niemczech

Wykonywanie usług budowlanych w Niemczech może prowadzić do obowiązku rejestracji VAT w Niemczech. Konsekwencją tego jest nałożony na właściciela firmy obowiązek składania deklaracji podatkowych VAT w Niemczech oraz wystawiania faktur z niemieckim VAT. Usługi budowlane według przepisów UE przypisane są, co do zasady, do miejsca, w którym znajduje się nieruchomość. Regulują to odpowiednio przepisy art. 28e ustawy o VAT, dyrektywy vatowskiej 2006/112/WE (art. 47) jak również niemieckiej ustawy o VAT art. 3a ust. 3 pkt 1 UStG.

Polska firma świadcząca usługi budowlane ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT w Niemczech wtedy gdy nie może obarczyć rozliczeniem podatku VAT odbiorcy oraz w 2 przypadkach:

1) gdy świadczy usługi budowlane w Niemczech na zlecenie osoby prywatnej, która nie jest podatnikiem VAT – odprowadzamy 19% VAT do niemieckiego urzędu skarbowego;

2) gdy zleca częściowe wykonanie usług budowlanych podwykonawcom – bez znaczenia, z jakiego kraju pochodzą podwykonawcy,

Rejestrując firmę w Polsce rzedsiębiorca otrzymuje się jedynie numer NIP, ), ewentualnie nadawany jest numer VAT-UE, jeśli firma dokonuje transakcji wewnątrz unijnych. W Niemczech rejestracja podatnika VAT wygląda odmiennie od polskich warunków.

Nadawane są tutaj 2 numery do celów podatkowych:

  1. Steuernummer – przeznaczony tylko dla płatników, którzy prowadzą transakcje wewnątrzkrajowe, czyli niemieckie.
  2. Ust –idNr (Umsatzsteuer-Identifikationsnummer) – przeznaczony dla płatników wykonujących transakcje wewnątrz unijne nie tylko na terenie Niemiec ale i w innych krajach UE.

Aby spełniać warunki niemieckiego płatnika VAT, należy się zarejestrować w niemieckim urzędzie skarbowym.

Wszystkich chętnych do założenia własnej działalności w branży budowlanej, którzy potrzebują wsparcia merytorycznego i wyręczenia w obowiązkach związanych z założeniem firmy w Niemczech zapraszamy serdecznie do konsultacji i kontaktu z zespołem Carebiuro. Nasz zespół z przyjemnością pomoże we wszystkich formalnościach, związanych z założeniem i prowadzeniem budowlanej gewerbe w Niemczech.