Menu Zamknij

UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W NIEMCZECH a Gewerbe

ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

GEWERBE i OBOWIĄZEK POSIADANIA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W NIEMCZECH

Jednoosobowa działalność gospodarcza gewerbe to świetna alternatywa dla pracy na umowę w Polsce czy Niemczech. Choć wielu z naszych rodaków obawia się samodzielnego prowadzenia firmy za granicą to statystyki mówią jednoznacznie – dziś już ponad 200 tysięcy polskich firm jest zarejestrowanych na terenie Niemiec i działa tam z sukcesem. Dlatego Ty możesz być następny. Zmień szarą polską rzeczywistość i głodowe stawki i z pomocą doradców Carebiuro.de otwórz własną firmę w Niemczech. Nasi doradcy z chęcią przeprowadzą Cię przez proces rejestracji, zadbają byś dopełnił wszystkich formalności i zadbają o Twoje ubezpieczenie zdrowotne. Zaczynamy? Zaczynamy.

Gewerbe – prawa i obowiązki przedsiębiorcy w Niemczech

Choć prowadzenie firmy nawet w Polsce wydaje się wielu osobom zadaniem trudnym i często z niczym nie wytłumaczonego lęku rezygnują z możliwości zarabiania na własny rachunek to prowadzenie działalności w Niemczech może okazać się na tyle korzystne finansowo, że warto się przełamać i założyć firmę za granicą. Nie ma w Niemczech branży w której nie byłoby Polaków czy to pracujących na umowę czy prowadzących własne firmy i pracujących na zlecenie niemieckich klientów. Jesteśmy mocną grupą zwłaszcza jeżeli chodzi o budowlankę, opiekę nad seniorami, logistykę czy rolnictwo i logistykę. Jeżeli jesteś specjalistą w swoim zawodzie to warto pomyśleć o założeniu firmy w Niemczech.

Jakie prawa i obowiązki ma właściciel gewerbe – jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?

Rozpoczęcie działalności, niezależnie od jej formy prawnej, wymaga zgłoszenia tego na specjalnym wniosku (Gewerbeanzeige – Verordnung) we właściwym dla siedziby firmy Urzędzie ds. Gospodarki lub Urzędzie gminy (Gewerbeamt). By założyć firmę w Niemczech nawet bez zameldowania warto skorzystać z pomocy firm, które wspierają polskich przedsiębiorców w tym zakresie. Jedną z takich firm, które działają w Niemczech od wielu lat i specjalizują się w obsłudze polskich podmiotów gospodarczych w Niemczech jest Carebiuro.de. W ramach naszej działalności zapewniamy:

 • przygotowanie wniosku rejestracyjnego i jego złożenie w urzędzie gminy
 • skompletowanie niezbędnych dla rejestracji dokumentów: dowód osobisty, paszport, certyfikaty potwierdzające kompetencje/ doświadczenie zawodowe
 • pozyskanie członkowstwa w Izbie rzemieślniczej lub handlowej gdy wymagane
 • użyczenie adresu zameldowania dla osób nie posiadających adresu lub nie planujących osiedlania się w Niemczech – konieczny do założenia działalności
 • pozyskanie numeru identyfikacji podatkowej
 • pełna księgowość i rozliczanie podatków
 • ubezpieczenie zdrowotne prywatne lub państwowe

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej gewerbe w Niemczech do głównych obowiązków przedsiębiorcy należy:

 • rozliczanie i regulowanie podatków
 • opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne
 • kontakty z urzędami administracji publicznej w Niemczech i okazywanie stosownych dokumentów firmowych w momencie kontroli

Natomiast prawa jakie nabywa polski przedsiębiorca w momencie otwarcia firmy w Niemczech przynoszą szczególnie profity właścicielowi gewerbe:

 • ulgi podatkowe
 • wysoka kwota wolna od podatku
 • zwrot podatku na koniec roku rozliczeniowego
 • zasiłki rodzinne
 • możliwość „wrzucania” w koszty większości wydatków związanych z jej prowadzeniem
 • dofinansowanie na start i w trakcie prowadzenia firmy w Niemczech

Jak wykupić tanie ubezpieczenie zdrowotne gdy prowadzimy gewerbe w Niemczech ?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy każdy przedsiębiorca prowadzący gewerbe w Niemczech ma obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego wykupionego w niemieckiej kasie chorych. Do wyboru w Niemczech mamy 2 rodzaje ubezpieczeń – ubezpieczenie państwowe tzw. ustawowe lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Państwowe, ustawowe ubezpieczenie zdrowotne (GKV – Gesetzliche Krankenversicherung) – cechy ubezpieczenia:

składki na nie obliczane są od naszego dochodu, płacone winny być cyklicznie i nieprzerwanie dla zachowania pełnych świadczeń służby medycznej w Niemczech. Umowa zawarta może być w dowolnej kasie chorych, których w Niemczech jest ponad 100. W przypadku ubezpieczenia w państwowej kasie chorych do naszego ubezpieczenia możemy bezpłatnie dopisać wszystkie osoby z rodziny pozostające na naszym utrzymaniu a więc np. żonę/męża, dzieci czy rodziców nawet mieszkających w Polsce pod warunkiem, że nie podlegają oni ubezpieczeniu w kraju. Wysokość składki pobieranej na ubezpieczenie to ok. 15 % naszego dochodu zadeklarowanego w momencie zgłoszenia do kasy chorych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne (PKV – Private Krankenversicherung) – cechy:

jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, wysokość składki jest ustalana indywidualnie i nie ma na nią wpływu nasz dochód lecz wiek, stan zdrowia i preferencje związane z pakietem usług medycznych jakie chcemy mieć zapewnione. Prywatne ubezpieczenie jest o wiele bardziej komfortowe od państwowego, daje nam szerszy dostęp do służby zdrowia, lepsze warunki w szpitalu, dostęp do specjalistów bez kolejek. Jakie zalety posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

 • dostęp do jednej z najlepszych służb zdrowia w Europie
 • ubezpieczenie spełnia warunki niemieckie
 • składka ma jedną cenę i obejmuje 3 rodzaje ubezpieczeń: zdrowotne + OC + wypadkowe
 • możliwość opłacania składki miesięcznie
 • stałe ubezpieczenie np. na 12 miesięcy z możliwością przerwania w dowolnym momencie np. w przypadku powrotu do Polski
 • ubezpieczenie na 12 miesięcy pozwala na leczenie także po powrocie do Polski

Jeżeli jesteś zdecydowany założyć własną firmę w Niemczech koniecznie zapytaj specjalistów od ubezpieczeń o dogodne ubezpieczenie zdrowotne na czas Twojego pobytu za granicą. Pamiętaj, brak ubezpieczenia może spowodować nie tylko konieczność opłacania z własnej kieszeni leczenia w Niemczech, które z jednej strony jest wysokiej jakości ale z drugiej bardzo drogie, jeżeli nie opłacasz składek możesz nawet zostać wydalonym z terenu Niemiec z zakazem pracy. Zapytaj doradców Carebiuro.de jak założyć, prowadzić i ubezpieczyć się w trakcie działalności firmy w Niemczech.