Menu Zamknij

Czy Polak może przystąpić do niemieckiego państwowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenie ustawowe – zwane państwowym możemy wykupić na terenie Niemiec w jednej z ponad 100 państwowych kas chorych. Prawo do państwowego ubezpieczenia Polak posiada tylko w przypadku spełnienia dwóch podstawowych warunków:

 • gdy przed przyjazdem do Niemiec byliśmy ubezpieczeni w Polsce w NFZ przynajmniej przez rok,
 • gdy czas między ostatnią składką w NFZ a nowym ubezpieczeniem w Niemczech jest nie dłuższy niż 3 miesiące

Oba te fakty zostaną zweryfikowane przez niemiecką kasę chorych bez naszego udziały już na etapie składania wniosku o ubezpieczenie.

Jeżeli ww. okoliczności nie zostaną potwierdzone i nie uzyskamy prawa do państwowego ubezpieczenia, rozwiązaniem, a jak się bardzo często okazuje także o wiele tańszym jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Infolinia

999 888 777

email

kontakt@eurokv.pl

Skype

eurokv

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Ważne ! Każda osoba, przebywają na terenie Niemiec, bez względu na długość pobytu, jego charakter i miejsce musi posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku pobytów turystycznych Polacy decydują się najczęściej na kartę EKUZ, która niestety często okazuje się niewystarczającą by pokryć wszystkie koszty leczenia.

Jakie korzyści wynikają z ubezpieczenia państwowego i czym różni się ono od prywatnego ubezpieczenia?

Przede wszystkim w państwowej kasie chorych składka na ubezpieczenie jest zawsze stała a zakres świadczeń ujednolicony i taki sam dla każdego ubezpieczonego. Dzięki temu ubezpieczeniu mamy dostęp do pełnej służby zdrowia w Niemczech jednak z pewnymi ograniczeniami – świadczenia stomatologiczne musimy opłacać indywidualnie ponieważ państwowe ubezpieczenie gwarantuje nam tylko profilaktykę stomatologiczną. Co do sposobu rozliczania się z kasą chorych to podobnie jak w Polsce wszystkie świadczenia pokrywa kasa chorych a rozliczenie dokonywane jest bezgotówkowo za okazaniem karty ubezpieczenia zdrowotnego. Przy przewlekłych chorobach można zostać zwolnionym z opłat jeśli wynoszą one więcej niż 2% rocznych dochodów. Co istotne w przypadku ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego możemy do niego „”dopisać”” naszych bliskich, którzy pozostają na naszym utrzymaniu nawet gdy mieszkają w Polsce.

Pamiętaj ! w przypadku podjęcia pracy czy nauki musimy skorzystać z niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego. Jedną z opcji jest wybór państwowego, tzw. ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie państwowe jest dostępne dla wszystkich osób pracujących lub prowadzących w Niemczech legalną działalność. Składka ubezpieczeniowa jest obliczana od dochodu, o którym informację do kasy chorych przekazuje niemiecki urząd skarbowy. Rozliczenie z kasą chorych odbywa się bez naszego pośrednictwa.

Cechy ubezpieczenia państwowego

 • składka uzależniona od dochodów – składka jest niezmienna procentowo
 • zakres świadczeń jednolity
 • wszelkie dodatkowe świadczenia np. stomatologiczne za dodatkową opłatą
 • bezgotówkowe rozliczenia z kasą chorych
 • konieczność dopłaty do leczenie szpitalnego w kwocie 10 € dziennie
 • możliwość rejestracji w ramach ubezpieczenia przedsiębiorcy członków rodziny pozostających na utrzymaniu osoby ubezpieczonej

Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech

Polacy, którzy mieszkają w Niemczech, są tam zameldowani, pracują lub prowadzą firmę jeżeli nie opłacają składek na ubezpieczenie muszą liczyć się z:

 • brakiem możliwości prowadzenia zarejestrowanej działalności gospodarczej
 • brakiem dostępu do bezpłatnej służby zdrowia
 • koniecznością regulowania wszystkich kosztów leczenia z własnej kieszeni
 • koniecznością uregulowania zaległych składek z odsetkami
 • deportacją do Polski w związku ze złamaniem prawa, które jednoznacznie mówi, że osoba mieszkająca w Niemczech musi mieć aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie od bezrobocia w Niemczech (ARBEITSLOSENVERSICHERUNG)

Świadczenie państwowe otrzymuje osoba bezrobotna, zdolna i chętna do pracy. Bezrobotny ma obowiązek pozostawać do dyspozycji pośrednictwa pracy w miejscu zamieszkania i być gotowym do wzięcia udziału w doskonaleniu zawodowym. Od bezrobotnego oczekuje się też samodzielnych starań w celu znalezienia zatrudnienia. Jeżeli osoba bezrobotna odrzuca propozycję pracy od biura zatrudnienia, albo nie stawia się na osobiste rozmowy doradcze lub kontrolne, świadczenia są ograniczone lub wstrzymane.

Po więcej informacji na temat niemieckiego systemu ubezpieczeń, a zwłaszcza obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych dla Polaków przebywających w Niemczech zapraszamy do kancelarii euroKV. Udzielimy Państwu wyczerpujących informacji oraz zaproponujemy dogodną ofertę ubezpieczeniową – co istotne w naprawdę niskich składkach unikalnych na niemieckim rynku ubezpieczeń. Zachęcamy do kontaktu z doradcami euroKV.

Na niemieckim rynku działa wiele firm doradczych z zakresu ubezpieczeń. Do grona najlepszych zdecydowanie należy zaliczyć biuro euroKV, które od lat specjalizuje się w ubezpieczeniach dla polskich obywateli mieszkających w Niemczech.

Dlaczego warto skorzystać z oferty euroKV?

 • mówimy po polsku i niemiecku
 • minimum formalności przy maksimum satysfakcji
 • mamy dostęp do szerokiego wachlarza ofert ubezpieczeń zdrowotnych, a każdą z nich dostosowujemy do potrzeb i oczekiwań indywidualnego klienta
 • porównanie ofert jest u nas bezpłatne i niezobowiązujące
 • posiadamy najnowsze narzędzia do obsługi ubezpieczeń takie, jak: plastikowa karta ubezpieczeniowa czy aplikacja na telefon z informacjami o polskich lekarzach w Niemczech
 • pozwalamy na płatność za ubezpieczenie z polskiego konta
 • u nas kupisz ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech bez wychodzenia z domu przez WhatsApp, Messengera czy mail

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech może okazać się droższe niż prywatne ! Zapytaj doradcę euroKV o tanie ubezpieczenie w niemieckiej prywatnej kasie chorych.

Gdzie jeszcze znajdę informację o ubezpieczeniach euroKV?

Jesteśmy nowoczesną firmą ubezpieczeniową, która nie stroni od nowinek technicznych i nadąża za aktualnymi trendami. Z klientami porozumiewamy się przez komunikatory, polisy wysyłamy na maila, a informacje o naszej ofercie znajdziesz w internecie. Jesteśmy obecni na:

 • facebooku
 • twitterze
 • instagramie
 • youtube

Zachęcamy do bezpłatnych konsultacji z doradcami euroKV.