Menu Zamknij

Zakładamy firmę w Niemczech w 24h/email

Zakładamy firmę w Niemczech w 24h

Planowanie działalności gospodarczej w Niemczech zawsze winno być poprzedzone analizą rynku, konkurencji, finansową i biznesową. Wysokie zarobki, ulgi, zasiłki na europejskim poziomie, wysoka kwota wolna od podatku czy dostęp do zagranicznej służby zdrowia to tylko niektóre atuty prowadzenia firmy w Niemczech. Jak zatem przygotować się do prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech by od strony organizacyjnej nie pochłonęło to wysokich kosztów. Na pewno warto się zawczasu zapoznać ze wszystkimi informacjami, które w wymierny sposób ograniczą koszty organizacji naszego biznesu w Niemczech.

Zakładamy firmę w Niemczech – krok po kroku

Własną działalność gospodarczą bez względu na jej formę prawną może zarejestrować każda dorosła – tak obywatel Niemiec, jak każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Założenie działalności nie jest szczególnie trudne, jednakże w przypadku słabej znajomości języka niemieckiego i nieumiejętności poruszania się po niemieckich przepisach i urzędach zadanie to może okazać się trudnym. Wtedy niezbędnym będzie skorzystanie pomocy biura pośrednictwa np. Carebiuro.de, które zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami, związanymi z powołaniem firmy do życia. Rejestracja własnej działalności gospodarczej w Niemczech niezależnie od jej formy prawnej, wymaga zgłoszenia tego na specjalnym formularzu (Gewerbeanzeige – Verordnung) we właściwym dla siedziby firmy Urzędzie ds. Gospodarki lub Urzędzie gminy (Gewerbeamt). By założyć firmę w Niemczech nawet bez zameldowania warto skorzystać z pomocy firm, które wspierają polskich przedsiębiorców w tym zakresie. Do takich firm należy m.in. Carebiuro.de, kóre od lat wspiera polskich przedsiębiorców w Niemczech. W ramach naszej działalności zapewniamy nowym przedsiębiorcom wejście na niemiecki rynek i organizację firmy w Niemczech krok po kroku. Co zapewniamy:

 • użyczenie adresu zameldowania dla osób nie posiadających adresu lub nie planujących osiedlania się w Niemczech – konieczny do założenia działalności
 • skompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosku oraz rejestrację firmy w urzędzie gminy
 • pozyskanie numeru identyfikacji podatkowej, niezbędnego do rozliczania się z niemieckim fiskusem – podatki, VAT,
 • rejestrację w branżowej izbie rzemieślniczej lub handlowej – dla branży budowlanej konieczne
 • rejestrację w kasie chorych – zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego lub państwowego
 • pełne usługi księgowe i optymalizację podatkową
 • doradztwo finansowo-podatkowe

Koszty założenia firmy w Niemczech

Koszty założenia firmy jednoosobowej gewerbe w Niemczech nie są wysokie – zwykle jest to kwota około 50 € którą reguluje się w momencie rejestracji w carebiuro.

Inaczej sytuacja się kształtuje w przypadku bardziej złożonych form działalności gospodarczej:

Koszty założenia spółki GmbH (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) – minimalny kapitał do założenia w Niemczech sp. z o.o. to 25 000 €, z czego co najmniej połowa tej kwoty musi być wpłacona do momentu wpisania spółki do rejestru. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami: akładając spółkę prawną GmbH w Niemczech, należy się liczyć przede wszystkim z poniższymi kosztami obsługi przy założeniu spółki:

 • koszt notarialny – opłata jest uzależniona od kilku czynników, m.in. od wysokości kapitału zakładowego oraz ilości wspólników, jak również od wynagrodzenia notariusza – standardowa kwota przy otwieraniu GmbH to około 1000 €. Im większy kapitał zakładowy oraz liczba udziałowców, tym wyższe koszty założenia.
 • koszt za wpis do rejestru sądowego (Handelsregister) – ok. 150€;
 • opłata za zameldowanie działalności gospodarczej– 50€;
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być także czynnym podatnikiem VAT – należy ją w związku z tym zarejestrować. Standardowy koszt sporządzenia (przez biuro podatkowe) bilansu otwarcia i rejestracji spółki w US (Finanzamt) w celu nadania numeru NIP oraz europejskiego numeru VAT wynosi ok. 100€

Koszty założenia spółki UG Unternehmergesellschaft tzw. Mini – GmbH

Spółkę UG zakłada się podobnie jak spółkę GmbH, z tym że w tym przypadku kapitał zakładkowy wynosi zaledwie 1 €. Korzystnym jest w sytuacji założenia takiej spółki możliwość zredukowania kosztów notarialnych, jeżeli przyszły członek zarządu i jednocześnie wspólnik zdecyduje się na standardową wersję aktu założycielskiego – wtedy opłata notarialna wynosi zaledwie 200 €.

Obsługa firmy w Niemczech

Rejestracja firmy w Niemczech to zaledwie początek naszej drogi zawodowej za granicą. Podobnie jak w Polsce tak i w Niemczech na przedsiębiorcy ciążą obowiązki administracyjno-biurowe jakich należy dopełniać w ciągu roku. Te najbardziej istotne to:

 • prowadzenie księgowości i płacenie podatków – główny to podatek dochodowy, który jest uzależniony od wysokości dochodów, daje nam możliwość odliczania wydatków związanych z jej prowadzeniem, ulg, zasiłków i uzyskania zwrotu podatku,
 • regulowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne – każda osoba prowadząca działalność w Niemczech ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, z jednej strony jest to wydatek dla firmy, z drugiej daje pewność dostępu do niemieckiej służby zdrowia dla właściciela firmy jego bliskich bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów
 • kontakty z urzędami administracji publicznej w Niemczech

Osoby chętne założyć własną firmę w Niemczech, szukające wsparcia merytorycznego we wszystkich aspektach związanych z jej założeniem, prowadzeniem i bieżącymi kwestiami organizacyjno-podatkowymi zachęcamy do kontaktu z doradcami Carebiuro.de. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.