Menu Zamknij

Przepisy regulujące obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w UE

Ustawa regulująca niemiecki system ubezpieczeniowy wprowadziła w 2009 bezwzględny nakaz posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez każdego obywatela zamieszkującego Niemcy bez względu na obywatelstwo, pochodzenie oraz cel i długość pobytu. To, jakie ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech wybierzemy jest uzależnione głównie od naszych osobistych preferencji i zasobu portfela. Każdy rodzaj ubezpieczenia ma też pewne ograniczenia wynikające z ustawy o ubezpieczeniach. 

Ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych jasno wskazuje, że pracując w Niemczech nie możesz korzystać z ubezpieczenia polskiego – karty EKUZ. Stanowi o tym ustawa o ubezpieczeniach społecznych, która nakazuje posiadać ubezpieczenie zdrowotne w kraju, w którym podejmujemy pracę. Nie płacimy wtedy ubezpieczenia w Polsce – tylko w Niemczech.

Podstawa prawna to ustawa o ubezpieczeniach społecznych,  której § 193 ust. 4 VVG jednoznacznie mówi: za brak ubezpieczenia zdrowotnego możemy zostać ukarani finansowo lub wydaleni do kraju.

Infolinia

999 888 777

email

kontakt@eurokv.pl

Skype

eurokv

Jeżeli tak każe prawo niemieckie, to gdzie kupić tanie ubezpieczenie zdrowotne?

Wiemy już, że każda osoba przebywająca w Niemczech czy dowolnym innym kraju UE musi posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne na wypadek choroby, czy wypadku. Nie wolno bagatelizować tego obowiązku, szczególnie gdy planujemy pobyt za granicą w celach zawodowych czy związanych ze studiowaniem.
Wtedy warto sięgnąć po poradę specjalistów z euroKV, którzy trafnie dobiorą ubezpieczenie zdrowotne dopasowane do:
  • charakteru pobytu,
  • długości pobytu,
  • możliwości finansowych,
  • sytuacji rodzinnej,
  • stanu zdrowia

W euroKV możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne już od 1 € dziennie z szerokim zakresem świadczeń medycznych, często o wiele lepszych niż w przypadku państwowego ubezpieczenia.

Rejestracja firmy w Niemczech bez zameldowania Coraz większa liczba polskich fachowców z zakresu budownictwa decyduje się na zmianę miejsca pracy wybierając Niemcy jako cel swojej…
Rejestracja VAT dla Polskiej firmy w Niemczech Niemcy od lat stanowią najbardziej popularny kierunek emigracji zawodowej i zarobkowej Polaków. Sprzyja temu stabilna sytuacji niemieckiej gospodarki,…
JAK PŁACIĆ NISKIE PODATKI PROWADZĄC FIRMĘ W NIEMCZECH Niemcy to znany od lat, ceniony kraj dla prowadzenia działalności gospodarczej przez Polaków. Gospodarka niemiecka od lat…