Menu Zamknij

24h Ubezpieczenie zdrowotne dla Polaków w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne dla Polaków w Niemczech

Ubezpieczenie zdrowotne Niemcy gewerbe

W planach masz wyjazd do Niemiec ? Wypoczynek, praca, studia? Nie wiesz, czy ubezpieczenie zdrowotne dla Polaków w Niemczech jest obowiązkowe? Gdzie je można wykupić i ile kosztuje ?

Jesteś w dobrym miejscu. W poniższym tekście, mamy nadzieję, rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości związane z ubezpieczeniem zdrowotnym dla Polaków w Niemczech i przysługującymi Im od chwili zawarcia umowy ubezpieczenia zdrowotnego prawami i obowiązkami. Fakty, które przedstawimy poniżej są poparte naszym wieloletnim doświadczeniem, a z mitami na temat ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech, z którymi zapewne się spotkałeś, szukając informacji nt. ubezpieczenia w Internecie, rozprawimy się równie sprawnie jak przygotowujemy dla naszych Klientów oferty.

Ubezpieczenie zdrowotne Niemcy gewerbe
Ubezpieczenie zdrowotne Niemcy gewerbe

Fakt pierwszy – niepodważalny: uezpieczenie zdrowotne w Niemczech jest obowiązkowe dla wszystkich. Każdy obywatel Niemiec oraz każdy cudzoziemiec przebywający na terenie tego kraju jest zobowiązany do posiadania wykupionej polisy ubezpieczeniowej. Nieważne jak długo i w jakim celu jesteś w Niemczech – czy to ubezpieczenie podróżne ( zazwyczaj krótkotrwałe i związane z wypoczynkiem na terenie danego kraju ) czy państwowe czy prywatne. Jakakolwiek forma i zakres ubezpieczenia to będzie – nie oszczędzaj na ubezpieczeniu zdrowotnym, koniecznie wykup polisę.

Fakt drugi  – państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie jest dla wszystkich. Dostępne jest bowiem tylko dla osób pracujących, studentów, osób prowadzących działalność gospodarczą, także na tzw. gewerbe czyli samozatrudnieniu oraz osoby bezrobotne. Wszystkie pozostałe osoby, chcące korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego winny wykupić ubezpieczenie w prywatnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Fakt trzeci – Polacy muszą się ubezpieczyć jeżeli pracują w Niemczech lub zakładają tam własną działalność gospodarczą na zasadach samozatrudnienia tzw. gewerbe. Masz zamiar podjąć pracę w Niemczech lub założyć własną działalność gospodarczą, wiedz, że musisz być ubezpieczony. Jeżeli podejmiesz pracę na etacie – umowa o pracę, to pracodawca winien zadbać o to by Cię ubezpieczyć. Jeżeli natomiast pracujesz na własny rachunek – rejestracja w niemieckiej kasie chorych lub/i wykupienie ubezpieczenia w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych jest po Twojej stronie. Ubezpieczenia z innych krajów, np. z Polski, takie jak EKUZ, KRUS czy inne na wyjazdy za granicę są niewystarczające. Przede wszystkim są one przewidziane tylko na wyjazdy urlopowe lub ograniczone kwotą ubezpieczenia. Pracując musisz mieć ubezpieczenie stałe.

Pracując na tzw gewerbe masz do wyboru 2 rodzaje ubezpieczenia do wyboru. Każde z nich jest obwarowane pewnymi warunkami do spełnienia.

Ubezpieczenie państwowe w niemieckiej kasie chorych jest dostępne  tylko dla osób, które już wcześniej miały prawo do  ustawowego ubezpieczenia w Niemczech. Tak się dzieje np. w sytuacji gdy pracowaliśmy do tej na etacie a obecnie zakładamy własną działalność. Nasz rodak może też założyć państwowe ubezpieczenie po spełnieniu warunków, takich jak: w Polsce był przez minimum rok ubezpieczony w ZUS lub KRUS a przerwa między zamknięciem ubezpieczenia w ZUS lub KRUS i rozpoczęciem nowego ubezpieczenia w Niemczech nie jest dłuższa niż 3 miesiące. Składka ubezpieczenia jest uzależniona od wysokości Twoich dochodów, a informacje na ich temat kasa chorych pozyskuje automatycznie z urzędu finansowego, w którym otrzymasz numer identyfikacji podatkowej w chwili zakładania własnej działalności.

Ubezpieczenie prywatne – czyli wykupione w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych na własny rachunek jest przeznaczone dla osób prowadzących własną działalność, studentów oraz osób niezatrudnionych. Składka ubezpieczenia prywatnego jest uzależniona od naszego wieku, stanu zdrowia, rodzaju pracy i trybu życia jaki prowadzimy. Od 2009 roku każda osoba, która mieszka na stałe w Niemczech lub prowadzi tam firmę ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenia zawsze budzą wątpliwości wśród wyjeżdżających za granicę, szczególnie jeżeli jest to związane z pracą.

Jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne w Niemczech dla Polaków prowadzących tam firmy:

  1. Ubezpieczenie ustawowe tzw. Gesetzliche Krankenversicherung, prowadzone przez państwowe kasy chorych i zasady jego nabycia:

rejestracja polskiej firmy budowlanej w niemczech
Ubezpieczenie zdrowotne dla Polaków w Niemczech

– stała składka

– wszyscy ubezpieczeni mają dostęp do takich samych usług medycznych

– rozliczenie bezgotówkowe

– możliwość zwolnienia z opłat w przypadku niskich dochodów

– powszechny obowiązkowy dostęp do ubezpieczenia i świadczeń

– możliwość dołączenia do ubezpieczenia członków rodziny

  1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne (PKV – Private Krankenversicherung ) i zasady jego nabycia:

– składka ustalana indywidualnie w oparciu o wiek, przebyte choroby i zakres ubezpieczenia – do uzgodnienia

– koszty leczenia w pełni refundowane

– ubezpieczenie na kolejnych członków rodziny nabywane oddzielnie

– dostępne tylko przy wysokich dochodach powyżej 58 000 €

Fakt czwarty  – niemiecka służba zdrowia jest na bardzo wysokim, europejskim poziomie. Czy wybierzesz ubezpieczenie zdrowotne państwowe czy prywatne jakoś świadczonej pomocy medycznej mile Cię zaskoczy. By jednak móc z niej korzystać należy bezwzględnie się ubezpieczyć. Nie wystarczy sama świadomość, że niemieccy lekarze i szpitale są nieporównywalnie lepsze od polskich. Z jednej strony nie życzymy Ci, żebyś musiał się o tym przekonać osobiście, z drugiej – jeżeli by do tego doszło, warto byś miał ubezpieczenie zdrowotne. W innym przypadku spotkanie z niemiecką służbą zdrowia będzie nie tylko skuteczne jeżeli chodzi o leczenie ale równie mocno niezapomniane z powodu konieczności uregulowania z własnej kieszeni bardzo wysokich rachunków za leczenie.

Czas rozprawić się z mitami nt. ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech. Jest tylko jeden, podstawowy, wart obalenia.

Mit pierwszy i jedynyskładka ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo wysoka. Nie ! jest dostosowana do Twoich dochodów.

W Carebiuro jesteśmy w stanie dobrać dla Ciebie takie ubezpieczenie, które nie dość, że da Ci dostęp do niemieckiej służby zdrowia, która nie jest biedną, niedofinansowaną polską służbą zdrowia z kilometrowymi kolejkami do lekarzy to jeszcze będziesz mógł ubezpieczyć swoją rodzinę.

Jeżeli nie wiesz jaką ofertę wybrać, jak porównać oferty kasy chorych i towarzystw ubezpieczeniowych zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami ubezpieczeniowymi. Od lat specjalizujemy się w ubezpieczaniu Polaków w Niemczech i krajach Unii Europejskiej. Przygotujemy dla Ciebie najtańszą i najbardziej korzystną ofertę ubezpieczenia zdrowotnego. Zaufaj profesjonalistom, zaufaj Carebiuro.