Menu Zamknij

Gdzie zameldować własną firme w Niemczech ?

Gdzie zameldować własną firme w Niemczech?

Polacy coraz częściej w poszukiwaniu lepszych dochodów oraz możliwości rozwoju zawodowego decydują się na rejestrację firm w Niemczech. Dogodne warunki jakie oferuje niemiecka gospodarka, wciąż chłonna i otwarta na polskich fachowców przyciągają rokrocznie setki tysięcy Polaków, którzy w chwili obecnej jak podają statystyki w Niemczech prowadzą ponad 200 tysięcy zarejestrowanych i legalnie działających firm. Większość firm prowadzonych przez Polaków w Niemczech to firmy jednoosobowe tzw. Gewerbe. Łatwość ich rejestracji, prowadzenia rozliczania, liczne przywileje towarzyszącemu przedsiębiorcy w trakcie prowadzenia działalność oraz to co najważniejsze – wysokie dochody jakie może uzyskiwać polski przedsiębiorca w Niemczech decydują, że polskich firm na niemieckim rynku jest z każdym rokiem coraz więcej i działają tam z dużym powodzeniem.

Co to jest firma jednoosobowa gewerbe w Niemczech

Firma jednoosobowa, w niemieckim języku „gewerbe” polega na prowadzeniu działalności samodzielnej tzw. samo zatrudnienie, gdzie właściciel firmy jest jednocześnie właścicielem firmy i jej jedynym pracownikiem. Służby niemieckie zwracają szczególną uwagę na tzw. pozorowane samo zatrudnienie. Jeżeli faktycznie mamy zamiar prowadzić własną działalność gospodarczą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować Gewerbe.

Wymogi prowadzenia gewerbe:

 • przedsiębiorca sama ustala czas, miejsce i wymiar czasu pracy,
 • firma posiada więcej niż jednego kontrahenta oraz prowadzi działania w celu pozyskania nowych kontrahentów,
 • właściciel firmy posiada siedzibę firmy, narzędzia pracy, odzież roboczą,     
 • właściciel firmy nie był wcześniej pracownikiem innej firmy, na rzecz którego świadczy obecnie usługi w ramach własnej działalności i wystawia faktury za usługi,

Konsekwencje prowadzenia tzw. pozorowanej gewerbe

Jeżeli Twoja działalność gospodarcza ma charakter pozorowany, musisz się zmierzyć z konsekwencjami takiej nielegalnej w świetnie niemieckiego prawa działalności:

 • kara dla pracodawcy za nieodprowadzanie składek do kasy chorych i obowiązek odprowadzenia zaległych składek,
 • kara dla niemieckiego pracodawcy za niepłacenie wynagrodzenie minimalnego,
 • kara dla pracodawcy i jednocześnie pracownika za nieodprowadzanie podatku od wynagrodzenia,
 • konieczność odprowadzenia zaległego podatku.

Kto może założyć jednoosobową firmę – gewerbe w Niemczech

Każdy obywatel UE może legalnie rozpocząć działalność gospodarczą na terenie dowolnego kraju członkowskiego. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy mogą bez przeszkód otworzyć firmę w Niemczech, o ile spełnią wymagania. W zależności od typu wybranej działalności (jednoosobowa czy spółka) wymagania są różne i dotyczą np. kapitału zakładowego.

Dokumenty potrzebne do założenia firmy w Niemczech

Każda osoba planująca rejestrację własnej firmy w Niemczech musi się przygotować na formalności urzędowe, związane z jej założeniem. Przed rejestracją należy upewnić się jakie dokumenty będą niezbędne do rejestracji, a najważniejsze z nich jakie warto przygotować, to:

 • dwustronna kopia dowodu osobistego lub paszportu
 • wskazanie adresu, pod którym firma będzie zarejestrowana
 • zaświadczenie o wpisie do rejestru izby rzemieślniczej – konieczne w wielu branżach, np. w branży budowlanej
 • zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech

Skompletowane dokumenty wraz z wnioskiem należy złożyć w urzędzie działalności gospodarczej (Gewerbeamt). W momencie rejestracji firmy musimy też zarejestrować się w niemieckim urzędzie finansowym oraz dokonać rejestracji w wybranej niemieckiej kasie chorych – ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z obowiązków, jakie musimy wypełniać prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech.

Prowadzenie gewerbe w Niemczech – pomoc administracyjno-księgowa

Nie ma wątpliwości, że prowadzenie firmy w Niemczech jest korzystniejsze z punktu widzenia finansowego. Nie dość, że zarabiamy w euro to jeszcze płacimy mniejsze podatki i korzystamy z wielu ulg i zasiłków jakie zapewnia nam niemiecki rząd. Jak jednak sprawnie i bez zbędnych formalności zarejestrować i prowadzić własną firmę w Niemczech? Możemy podjąć się tego zadania indywidualnie – co ze względu na konieczność znajomości języka niemieckiego oraz przepisów, okazać się może dość trudne.

Jeszcze przed rejestracją firmy warto zweryfikować wszystkie plusy i minusy prowadzenia działalności w Niemczech. Bez biznes planu, zbadania konkurencji, przeprowadzenia przynajmniej wstępnych rozmów w sprawie zleceń, które dobrze by było byśmy mieli od samego początku prowadzenia działalności początki mogą być trudne. Tym bardziej zalecane jest by naszymi sprawami administracyjnymi zajęli się fachowcy, tak byśmy mogli skupić się prowadzeniu działalności jej stronę księgowo-administracyjną pozostawiając w dobrych rękach specjalistów. Takich na pewno znajdziesz w kancelarii doradztwa biznesowego Carebiuro.de. Nasi specjaliści nie tylko zarejestrują Twoją firmę bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie, ale doradzą jak firmę prowadzić by płacić jak najniższe podatki oraz poprowadzą Twoją księgowość tak by Twoja firma przynosiła jak największe zyski.

Co oferuje Carebiuro.de polskim przedsiębiorcom w Niemczech?

W ramach wsparcia polskich przedsiębiorców w Niemczech, Carebiuro.de oferuje usługi:

 • rejestracja firmy
 • zameldowanie
 • prowadzenie księgowości
 • optymalizacja podatkowa – rozliczanie podatków, składanie deklaracji podatkowych, doradztwo finansowe
 • pośrednictwo ubezpieczeniowe – ubezpieczenia zdrowotne, oc prywatne i państwowe
 • reprezentowanie firm polskich przed wszystkimi urzędami administracji publicznej w Niemczech
 • doradztwo biznesowe
 • marketing i reklama
 • prowadzenie pełnej korespondencji służbowej, Administracja poczty

Warto umówić się na bezpłatne konsultacje z doradcą Carebiuro.de i dopytać o szczegóły możliwej współpracy.