Menu Zamknij

🥇 Ubezpieczenie zdrowotne – EuroKV

Podwójne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i Niemczech

Skąd czerpać wiedzę na temat ubezpieczenia zdrowotnego, które powinniśmy posiadać w momencie wyjazdu do pracy w Niemczech? Fora internetowe są pełne opinii o warunkach polis ubezpieczeniowych i składkach. Zwykle informacje te zawierają wiele sprzecznych czy nawet wykluczających się wyliczeń dotyczących wysokości składek. Nierzadko dyskusje na temat ubezpieczeń zawierają wiele nieprawdziwych informacji na temat zakresu ubezpieczenia, czasu jego obowiązywania czy ogólnych warunków. Dlatego chcąc usystematyzować przynajmniej podstawowe informacje dla przyszłych emigrantów zarobkowych w Niemczech zespół doradców ubezpieczeniowych eurokv.de przygotował zestaw odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania, związane  z pobytem w Niemczech i obowiązkiem posiadania ubezpieczenia na czas pobytu za granicą. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem oraz do zadawania bezpośrednich pytań doradcom ubezpieczeniowym eurokv.de. Wszystkie konsultacje z zespołem doradców ubezpieczeniowych eurokv.de są bezpłatne i w pełni niezobowiązujące.

Czas na pytania i trafne odpowiedzi w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych niezbędnych w trakcie pobytu w Niemczech:

Wyjeżdżam do Niemiec do pracy – czy muszę mieć niemieckie ubezpieczenie zdrowotne od pierwszego dnia pobytu czy mogę z tym poczekać?

Prawo niemieckie oraz prawo unijne mówi wyraźnie: każda osoba przebywająca za granicą swojego kraju ojczystego musi posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne. To jakie ubezpieczenie zdrowotne musisz mieć jest uzależnione w głównej mierze od dwóch czynników:

 1. charakteru naszego pobytu w Niemczech
 2. długości pobytu w Niemczech

W przypadku gdy przebywamy w Niemczech w celach turystycznych a okres naszego pobytu nie przekracza trzech miesięcy możemy korzystać z leczenia na terenie Niemiec na podstawie ubezpieczenia w ZUS potwierdzonego kartą EKUZ wydaną na wyjazd przez lokalny oddział narodowego Funduszu Zdrowia. Uzyskanie karty EKUZ jest bezpłatne, należy zadbać o jej wydanie osobiście składając w tym celu stosowny wniosek. Posiadając kartę EKUZ w Niemczech możemy korzystać z niemieckiej opieki zdrowotnej bezpłatnie w takim samym zakresie jak obywatele Niemiec. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności, że będziemy mieć dostęp do wszystkich usług medycznych bez konieczności dopłaty warto rozważyć decyzję o wykupieniu dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli w Niemczech mamy zamiar przebywać dłużej niż 3 miesiące – np. mieszkamy tam i poszukujemy pracy, a czas pobytu będzie wynosić dłużej niż 3 miesiące jesteśmy zobligowani do nabycia ubezpieczenia zdrowotnego w niemieckiej kasie chorych. W tym przypadku decyzja należy do nas, możemy wybrać ubezpieczenie ustawowe w państwowej kasie chorych lub zdecydować się na prywatne ubezpieczenie, które ma te same prawa jeżeli chodzi o dostęp do niemieckiej służby zdrowia. W każdym z tych przypadków to do nas należy zadbanie o wykupienie polisy i cykliczne opłacanie składek ubezpieczeniowych.

Jakie konsekwencje ponoszą osoby, które nie wykupiły ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech a przebywają tam już ponad 3 miesiące i nadal szukają pracy?

Nikomu nie życzymy takiej sytuacji, gdy szukając pracy mieszka w Niemczech już 3 miesiące a widoków na załatwienie pracy brak. Dlatego zawsze zalecamy: nie wyjeżdżaj w ciemno, nadzieja, że jakoś to będzie, znajdę pracę na miejscu często okazuje się płonna. Jeżeli już jednak znaleźliśmy się w takiej sytuacji to w momencie gdy kończy się nasze ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ natychmiast pomyśl o wykupieniu indywidualnie ubezpieczenia zdrowotnego w niemieckiej kasie chorych. Niemiecki system ubezpieczeń zdrowotnych jest unikalny na skalę europejską i daje nam możliwość wyboru instytucji, w której możemy się ubezpieczyć. Do wyboru mamy:

 1. ubezpieczenie ustawowe, z którego korzysta gros obywateli Niemiec i uprawnionych do tego cudzoziemców
 2. prywatne ubezpieczenie zdrowotne na równych prawach co ubezpieczenie ustawowe

O tym, które ubezpieczenie wybierzemy zdecydujmy po rozważeniu wszystkich za i przeciw. W skrócie cechy charakterystyczne obu rodzajów ubezpieczenia:

Ubezpieczenie ustawowe

 • składka uzależniona od dochodów – składka jest niezmienna procentowo
 • zakres świadczeń jednolity
 • wszelkie dodatkowe świadczenia np. stomatologiczne za dodatkową opłatąUstawowe ubezpieczenie zdrowotne
 • bezgotówkowe rozliczenia z kasą chorych
 • konieczność dopłaty do leczenie szpitalnego w kwocie 10 € dziennie
 • możliwość rejestracji w ramach ubezpieczenia przedsiębiorcy członków rodziny pozostających na utrzymaniu osoby ubezpieczonej

Ubezpieczenie prywatne

 • spełnia warunki ustawy o obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego i opiekuńczego w Niemczech
 • wysokość składki uzależniona od stanu zdrowia, wieku, zawodu i stylu życia oraz zakresu ubezpieczenia jaki wybierze osoba ubezpieczona
 • wysoki poziom usług, możliwość wyboru lekarzy w tym wysokiej klasy specjalistów
 • w przypadku pobytu w szpitalu – jednoosobowa sala, dostęp do najnowszych metod leczenia i nowoczesnego sprzętu

Kary za brak ubezpieczenia zdrowotnego – czego się spodziewać, czego się obawiać?

Wielu Polaków wyjeżdżających do Niemiec zwłaszcza do pracy decyduje się na podjęcie ryzykownego kroku jakim jest pozorna oszczędność na kilkudziesięciach € składki ubezpieczeniowej. Zgodnie z ustawą § 193 ust. 4 VVG osoby nie posiadające ubezpieczenia zdrowotnego, podlegają karze finansowej:

 • do 6 miesięcy kara jest równa wysokości miesięcznej składki
 • za każdy następny miesiąc kara ta wynosi 1/6 składki miesięcznej ubezpieczenia.

Brak ubezpieczenia to pozorna oszczędność ! Nie ryzykuj narażenia się na zbędne koszty !

Oprócz braku dostępu do niemieckiej służby zdrowia – konieczności regulowania za wizyty, leczenie i recepty opłat z własnej kieszeni, a te potrafią być bardzo drogie – nawet idące w tysiące €, narażamy na konsekwencje finansowe także naszych bliskich, których moglibyśmy ubezpieczyć w ramach jednej umowy ubezpieczeniowej.

Deportacja z Niemiec do Polski jest równie częsta co kary finansowe nakładane na unikających ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2009 roku posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego przez każdego cudzoziemca, przebywającego w Niemczech dłużej niż 3 miesiące jest – obligatoryjne !

Po więcej informacji oraz tanie polisy ubezpieczeniowe na pobyt w Niemczech zapraszamy na stronę eurokv.de i do doradców ubezpieczeniowych jednej z najstarszych na rynku kancelarii doradztwa ubezpieczeniowego działającej w Niemczech i specjalizującej się w obsłudze Polaków pracujących i prowadzących firmy w Niemczech.

Rejestrachja podatku w Niemczech