Menu Zamknij

Klasy podatkowe w Niemczech-To musisz znać

klasy podatkowe w Niemczech a Gewerbe

Założenie i prowadzenie firmy w Niemczech jest marzeniem wielu Polaków. W poszukiwaniu lepszych warunków pracy i płacy coraz większa liczba naszych rodaków decyduje się emigrację zawodową do Niemiec. Nic w tym dziwnego – konkurencyjne do polskich warunki finansowe, ulgi, zasiłki, olbrzymia kwota wolna od podatku czy możliwość pozyskania dofinansowania na start dla nowej firmy to niewątpliwie atuty, które przyciągają licznych polskich przedsiębiorców za Odrę. Jak założyć firmę w Niemczech dowiecie się Państwo z poniższego tekstu:

Rejestracja firmy w Niemczech przez Polaka

Firmę w Niemczech może założyć każdy obywatel tego kraju jak również cudzoziemiec z Unii Europejskiej. Od kiedy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii nasi obywatele nabyli prawa do swobodnego przemieszczania się oraz prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnym kraju Europy. Która forma prawna działalności jest najbardziej dogodna dla Polaków?

W Niemczech podobnie jak w Polsce działalność gospodarcza może mieć różne formy, oto najbardziej znane:

Przedstawicielstwo polskiej firmy – może zarejestrować tylko firma już zarejestrowana w Polsce pod tą samą nazwą jak firma matka. Przedstawicielstwo nie ma osobowości prawnej, podlega polskiemu prawu a więc ma niewielkie zobowiązania wobec niemieckiego systemu skarbowo-podatkowego. Zazwyczaj przedstawicielstwo polskiej firmy w Niemczech jest powoływane w celu zdobycia nowego rynku zbytu i zwiększenia konkurencyjności sprzedaży.

Oddział firmy – to samodzielna jednostka macierzystego przedsiębiorstwa, posiada osobowość prawną, zarząd i księgowość. Założenie wymagana zaawansowanego procesu m.in. wpisu do rejestru handlowego.

Spółki kapitałowe – cechują się wyższym stopniem skomplikowania prowadzenia działalności gospodarczej ale i świadczy o wysokiej kulturze organizacji. Spółka może być jednoosobowa, a wspólnikiem może zostać dowolna osoba fizyczna lub prawna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością GmbH – wymaga kapitału założycielskiego – od 25 tysięcy € , jest związane z koniecznością spisania aktu notarialnego oraz wpisania spółki do rejestru handlowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza tzw. Gewerbe – nie wiąże się z wkładem finansowym na start co jest bardzo wygodne dla polaka rozpoczynającego biznes w Niemczech. Gewerbe to taka forma działalności gdzie jesteśmy własnym szefem ale i pracownikiem.  Ta forma działalności jest najbardziej popularna wśród naszych rodaków, bo choć nakłada na właściciela obbowiązek płacenia podatków i posiadania ubezpieczenia to jednocześnie otrzymujemy możliwość odliczania ulg, zasiłków i wysokiej kwoty wolnej od podatku co ma wpływ n zwrot podatku w momencie składania deklaracji podatkowej.

 

 

Wymagania formalne – dokumenty do założenia firmy w Niemczech

Do założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech tak naprawdę wystarczy nam dowód osobisty lub paszport. Oprócz dowodu musimy skompletować dodatkowe, niezbędne także do prowadzenia działalności dokumenty:

  • Kopia dowodu osobistego / paszport
  • potwierdzenie zameldowania – by zarejestrować firmę w Niemczech musimy posiadać adres zameldowania. Jeżeli nie posiadasz adresu zameldowania nie stanowi to przeszkody. Kancelaria Carebiuro.de oferuje wszystkim nowo zakładającym firmy w Niemczech tzw. usługę użyczenia adresu zameldowania w Niemczech. Jest to usługa w pełni legalna, z której korzysta wielu Polaków, niezdecydowanych na stały pobyt czy zamieszkanie w Niemczech w związku z prowadzoną tam firmą.
  • koncesja, pozwolenie, certyfikat zawodowy – wymagane np. przy zakładaniu firmy z branży budowlanej
  • dowód członkowstwa w izbie rzemieślniczej np. w przypadku branży budowlanej

W dalszej kolejności przedsiębiorca niezwłoczenie po dokonaniu rejestracji firmy winien pozyskać numer identyfikacyjny podatnika w niemieckim urzędzie finansowym oraz ubezpieczyć się w jednej z niemieckich kas chorych. Tak płacenie podatków jak składek na ubezpieczenie są obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców w Niemczech a zaniechanie tych działań są jednoznaczne z utratą statusu przedsiębiorcy niemieckiego i mogą nas narazić na kary finansowe i administracyjne z wydaleniem z Niemiec włącznie.

Obsługa biznesowa polskiej firmy w Niemczech

Prowadząc firmę w Niemczech zwykle skupiasz się na pozyskaniu jak największej ilości Klientów i zleceń. Jednakże oprócz obowiązków związanych bezpośrednio z wykonywanym zawodem ciążą na Tobie obowiązki względem niemieckich urzędów administracji publicznej, kas chorych czy urzędu finansowego. Sprawna obsługa tych elementów działalności ma kluczowy wpływ na osiąganie założonego celu jakim jest maksymalizacja dochodów i legalność działania Twojej firmy za granicą. Dlatego obsługę administracji i księgowości Twojej firmy warto powierzyć specjalistom np. kancelarii doradztwa biznesowego Carebiuro.de.

Nasza oferta jest skierowana do wszystkich polskich przedsiębiorców działających w Niemczech lub planujących rozpocząć swoją działalność. Jesteśmy w stanie pomóc Ci na każdym etapie Twojej działalności. Nasza oferta to:

  • użyczenie adresu zameldowania dla celów rejestracji firmy i prowadzenia jej na terenie Niemiec
  • skompletowanie dokumentów, wypełnienie wniosku oraz rejestracja firmy w urzędzie gminy
  • pozyskanie numeru identyfikacji podatkowej
  • rejestracja w branżowej izbie rzemieślniczej lub handlowej – gdy wymagane
  • pośrednictwo ubezpieczeniowe – pamiętaj ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe
  • pełen zakres usług księgowych wraz z optymalizacją podatkową
  • doradztwo finansowe

Zachęcamy do skorzystania z usług Carebiuro.de – prowadzenie działalności w Niemczech stanie się dzięki naszemu wsparciu proste i skuteczne.